Hejt w internecie – cyberprzemoc

Dostęp do internetu daje nam wiele możliwości – możemy zgłębiać wiedzę na każdy temat, czytać interesujące nas artykuły i newsy oraz dowiadywać się o tym, co dzieje się na świecie. Media społecznościowe, które cieszą się coraz większą popularnością pozwalają nie tylko na kontakt z każdą osobą na świecie, ale także umożliwiają naukę języków obcych. Taki scenariusz na działanie cyberświata byłby jednak zbyt kolorowy – w sieci czyha na nas wiele zagrożeń, których powinniśmy być świadomi i wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, gdy nas dotkną. Ogromna ilość dzieci i młodzieży spędza w internecie coraz więcej czasu. Szacuje się, że ich czas online to od 4 godzin w dni szkolne, do aż 8 godzin w wolnym czasie. Aktywność przy komputerze może opierać się na graniu w gry, korzystaniu z serwisów streamingowych lub portali społecznościowych. W tym ostatnim miejscu bardzo często dochodzi do zjawiska tak zwanego hejtu, rozumianego szerzej jako cyberprzemoc. Czym jest to zjawisko i jak sobie z nim poradzić?

 

Czym jest cyberprzemoc?

To prześladowanie, wyśmiewanie, zastraszanie lub nękanie osoby z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych (smsy, połączenia) lub internetowych (media społecznościowe, fora dyskusyjne, e-maile, witryny internetowe). Obecnie agresja internetowa polega także na udostępnieniu szerszemu gronu odbiorców kompromitujących filmików oraz zdjęć. Głównym założeniem cyberprzemocy jest zniszczenie dobrego imienia osoby poszkodowanej wśród grupy, a nawet szerszej społeczności.  

 

Osoba prześladująca

Ktoś, kto stosuje wobec innych osób przemoc internetową określany jest mianem stalkera. Napastnik udostępnia nieprawdziwe/krzywdzące treści w miejscach, gdzie zyskać może największe zasięgi. Działania stalkera to między innymi:

  • częste komunikowanie się z kimś wbrew jego woli,

  • formułowanie gróźb,

  • wyśmiewanie w internecie,

  • udostępnianie nieprawdziwych informacji,

  • składanie niepożądanych propozycji,

  • udostępnianie filmików i zdjęć osoby poszkodowanej. 

 

Stalking jest niezwykle popularny, ponieważ łatwiej wyrządzić komuś krzywdę przy pomocy anonimowego pseudonimu w sieci, niż narazić się na konsekwencje karne związane z prześladowaniem w życiu realnym. Pamiętajmy jednak o tym, że internetowi prześladowcy nie są bezkarni – stalking określany jest jako przestępstwo i podlega karze. Dlatego tak ważne jest to, aby dzieci były świadome działań, które mogą podjąć, gdy staną się ofiarą cyberprzemocy.

 

Jak rozmawiać o cyberprzemocy?

Z pomocą przychodzą placówki oświatowe, w których często na zajęciach wychowawczych poruszany jest ten temat. Zazwyczaj osoby poszkodowane boją się o tym mówić, dlatego istotne jest okazanie wsparcia i chęci pomocy ze strony pedagogów i wychowawców. Aby dzieci lepiej poznały to pojęcie i mogły reagować w przypadku jego wystąpienia w ich środowisku, warto przeprowadzić warsztaty profilaktyczne, które wzmocnią ich świadomość i pomogą w dostrzeżeniu alarmujących sygnałów.