Pandora Gate – o bezpieczeństwie w internecie

W dzisiejszych czasach obecność w internecie jest podstawową formą spędzania wolnego czasu. Po sieci poruszają się zarówno dorośli, jak i dzieci. W naszej ofercie dostępne są warsztaty profilaktyczne o tematyce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, dzięki którym najmłodsi mogą poznać zagrożenia płynące z korzystania z sieci oraz poznać sposoby na to, aby surfowanie po necie było bezpieczne. 

W ostatnim czasie wszystkie oczy skierowane są na Pandora Gate – Polską wstrząsnęły doniesienia o czołowych przedstawicielach influencerów w naszym kraju. W grę wchodzą poważne zarzuty kierowane pod ich adresem. Na przestrzeni ostatnich dni na światło dzienne wychodziły znane zarówno dorosłym, jak i dzieciom nazwiska osób, które wykorzystywały swoją popularność, by zbliżyć się do swoich nieletnich fanów. Pogrywali z ich ufnością, by osiągnąć pożądane dla siebie efekty. Poznajmy szczegóły tej wstrząsającej sprawy.

 

O co chodzi z Pandora Gate?

Youtuberzy, bo właśnie oni są w ogniu zainteresowania, wykorzystując swoją pozycję w internecie, wysyłali niejednoznaczne wiadomości do dzieci, zachęcali do spotkań oraz nakłaniali do wysyłania zdjęć swoje nieletnie fanki. Dzięki odwadze dziewczyn na światło dzienne wyszły screeny i zapisy rozmów. Początków Pandora Gate można doszukiwać się w wywiadzie z jedną z nich – postanowiła wyjawić szokującą prawdę i potwierdzić, że jako nieletnia utrzymywała kontakt z dorosłym już Youtuberem. Wydarzenie to okazało się wstępem do zakrojonego na szeroką skalę śledztwa, w wyniku którego na czarną listę influencerów trafiały kolejne znane nazwiska. Przełomowy w tej sprawie filmik stał się najpopularniejszą produkcją w Polsce zaledwie w parę godzin. Po jego opublikowaniu kolejne osoby postanowiły podzielić się swoją historią. W sieci zawrzało, Youtuberom wymienionym w filmie zostały postawione zarzuty, a firmy, które z nimi współpracowały, postanowiły zerwać kontrakty.

 

Jaki wpływ mają te wydarzenia na dzieci?

Pomijając kwestię medialnego rozgłosu, sprawa jest o wiele bardziej poważna, niż początkowo mogło się wydawać. Dorośli mężczyźni wysyłali nieletnim fankom wiadomości z podtekstami seksualnymi, zachęcali dziewczyny do wysyłania półnagich zdjęć, które następnie pokazywali kolegom z branży. Najbardziej przerażający jest fakt, że to właśnie nieletnie osoby stanowiły target odbiorców dla tych Youtuberów w latach 2013-2014. Pandora Gate otworzyło nam wszystkim oczy na bardzo poważne problemy, jakimi są manipulacja i wykorzystywanie swojej pozycji do zaspokojenia swoich chorych potrzeb. 

W obliczu ostatnich wydarzeń należy zastanowić się jaki wpływ mają one na osoby nieletnie, które nie potrafią odróżnić jeszcze do końca co jest dobre, a co złe. Wymienianie wiadomości ze swoim idolem może być dla nastolatki pewnego rodzaju osiągnięciem, przez które zacierają się granice pomiędzy zwykłą rozmową, a niebezpieczną grą. Młoda dziewczyna w pogoni za atencją popularnej osoby może nie dostrzegać manipulacji i, by utrzymać kontakt, spełniać oczekiwania osoby zainteresowanej. Intymne relacje dziecka z dorosłym mogą prowadzić do szeregu zaburzeń i traum w późniejszych latach:

  • trauma emocjonalna – dziecko nie jest świadome tego, jaki jest poprawny sposób nawiązywania relacji z drugą osobą, ma zaburzony światopogląd,

  • trauma seksualna – postrzeganie relacji seksualnych przez pryzmat kontaktów internetowych z osobą dorosłą, uznawanie jej za autorytet.

Nieleczone traumy z przeszłości mogą prowadzić do depresji, samookaleczania się, a nawet prób samobójczych. Niektóre z dziewczyn, które odważyły się opowiedzieć swoją historię, podzieliły się także informacjami o tym, jak przeszłość wpłynęła na ich dorosłe życie.

 

Jak nauczyć dziecko rozwagi i krytycznego spojrzenia na internet?

To pytanie, które na pewno w ostatnim czasie zadaje sobie każdy rodzic. W jednej chwili, za sprawą Pandora Gate, okazało się, że idole z dzieciństwa stali się przestępcami, którzy wyrządzili krzywdę młodym osobom. 

 

  • wsparcie – rodzice powinni stworzyć dziecku warunki, by w domu można było porozmawiać o wszystkim,

  • rozmowa – należy dać do zrozumienia dziecku, że internet to nie tylko okno na świat. To przestrzeń pełna niebezpieczeństw, dlatego warto poświęcać czas na uświadamianie najmłodszych, że osoba, która znajduje się po drugiej stronie ekranu, nie zawsze okazuje się tym, za kogo się podaje. 

  • terapia – jeżeli u dziecka wystąpiły traumatyczne wydarzenia, należy przepracować problemy ze specjalistą.