Fonoholizm to zjawisko, które coraz częściej możemy zauważyć w naszym codziennym funkcjonowaniu. W internecie dostępne jest wszystko to, czego potrzebujemy – opinie o produktach i usługach, możliwości zakupów online, media społecznościowe i wiele innych. Na rynku dostępne są coraz nowsze smartfony, dzięki którym przeglądanie internetu kilkanaście razy dziennie staje się naszą nową rutyną. Czy to uzależnienie zbiera także żniwa wśród dzieci? Dane statystyczne są alarmujące. Okazuje się, że ponad połowa dzieci w szkołach podstawowych jest uzależniona od telefonu. Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z tym zjawiskiem?
Po czym poznać, że dziecko jest uzależnione?
To zaburzenie jest trudne do wykrycia, ponieważ z telefonów obecnie korzystają wszyscy. Jest to urządzenie przeznaczone do kontaktu z bliskimi i znajomymi, grania i przeglądania internetu.
Do najpopularniejszych objawów uzależnienia należą:
- problemy ze skupieniem i koncentracją – dziecko, spoglądając co chwilę na ekran smartfona, ma duże trudności ze skupieniem się na powierzonych mu zadaniach,
- odczuwanie dyskomfortu i niepokoju po odłożeniu telefonu,
- w skrajnych przypadkach do objawów uzależnienia zaliczyć można także ataki paniki, duszności, zawroty głowy lub epizody depresyjne spowodowane brakiem dostępu do internetu,
- rezygnacja z hobby, zaniedbywanie obowiązków na rzecz korzystania ze smartfonu,
- izolacja od znajomych, zamykanie się w wirtualnym świecie.
Wszystkie wymienione powyżej objawy dotyczą potrzeby “bycia cały czas online”.
W jaki sposób pomóc dziecku?
Przede wszystkim należy uświadamiać najmłodszych po co i w jakich sytuacjach mogą korzystać z telefonu komórkowego. W tym przypadku największą rolę odgrywają rodzice – to oni spędzają ze swoimi pociechami najwięcej czasu i stanowią dla nich przykład. Zachowania rodziców są powtarzane przez dzieci, dlatego bardzo ważne jest to, aby dorośli nie nadużywali telefonu i nie pokazywali jak ważne jest bycie w sieci.
Pomoc ze strony szkoły – profilaktyka
To, że fonoholizm zbiera żniwo wśród dzieci widać na szkolnych korytarzach. Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku warto wprowadzić profilaktykę. Warsztaty prowadzone podczas lekcji wychowawczych pozwolą na refleksje dotyczące uzależnienia oraz przedstawią sposoby na walkę z nim. Pomogą także odpowiedzieć na pytanie “jak w świadomy i mądry sposób korzystać z internetu i szukać w nim wartościowych treści?”.