TikTok – niebezpieczne trendy w sieci

tiktok, social media, app-5323007.jpg

TikTok to obecnie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie – aktywnie korzysta z niego ponad miliard użytkowników. Trudno się dziwić – możemy w nim znaleźć prosty sposób na relaks w ciągu dnia, obejrzeć poradniki, najnowsze trendy makijażowe i modowe. Niestety, aplikacja ta jest także źródłem niebezpiecznych trendów, które, zyskując na popularności, stanowią poważne zagrożenie dla nastolatków. Temat ten powinien zostać poruszony na zajęciach wychowawczych z uczniami, by uświadomić im niebezpieczeństwo wynikające z brania udziału w różnych challengach. 


Czym są trendy?

To, najprościej mówiąc, popularna treść w mediach społecznościowych, która jest chętnie obserwowana i powielana przez użytkowników.


Skąd taka popularność TikToka?

Obecnie cierpimy na przebodźcowanie treściami, które są zamieszczane w internecie. Według najnowszych badań, społeczeństwo chętniej sięga po krótkie, kilkuminutowe filmiki, niż po seriale i filmy. Wynika to z tego, że przyzwyczailiśmy się do takiej formy oglądania. W ciągu godziny jesteśmy w stanie przejrzeć kilkadziesiąt krótkich rolek, a co za tym idzie, dostarczyć sobie więcej kontentu.


Niebezpieczne trendy i challenge

Czy ten portal społecznościowy jest niebezpieczny dla dzieci i młodzieży? Okazuje się, że tak. Algorytmy nie zawsze dostosowują filmiki do wieku użytkownika, a co za tym idzie, najmłodszym wyświetlać się mogą treści nieodpowiednie dla nieletnich. W aplikacji tej znaleźć można także dużą ilość wyzwań do wykonania samodzielnie lub w grupie znajomych.  Na skutek udziału w nich śmierć poniosły dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Do najpopularniejszych wyzwań zaliczyć można: 

  • posmarowanie pomadką o smaku miętowym powiek, by wprowadzić organizm w stan przypominający upojenie alkoholowe,

  • Pass out challenge – trend polegający na odcięciu dopływu tlenu do mózgu i chwilowej utracie przytomności, 

  • Cinnamon challenge – zjedzenie pełnej łyżki stołowej cynamonu i próba wytrzymania z nim w ustach minutę.


Jak szkoła może pomóc?

Przedstawienie niebezpieczeństw, które czekają na dzieci w internecie stanowi podstawę profilaktyki. Rozmowy na lekcjach wychowawczych warto uzupełnić o poruszenie tematu TikToka. Korzysta z niego coraz młodsza grupa odbiorców, a przeglądanie treści w niej zamieszczanych staje się bardzo modne. W naszej ofercie posiadamy przeprowadzenie warsztatów profilaktycznych poświęconych zagrożeniom w sieci. Nie zawsze to, co w danym momencie popularne, jest dla uczniów odpowiednie. Czasami korzystanie z tego typu aplikacji może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.